Actor ve Thread Safety: Güvenli Veri Erişimi

Swift ile çoklu işlem ortamlarında thread safety sağlamak, geliştiricilerin sıklıkla karşılaştığı bir zorluktur. Ancak, Swift 5.5 sürümüyle birlikte gelen Actor mekanizması, bu sorunları ele almak için güçlü bir araç sunuyor. Bu blog yazısında, Actor’lerin kullanımını göstermek amacıyla daha önce bu durumu nasıl çözdüğümüzle alakalı yazdığım yazıdaki aynı örneği kullanacağız.

Devamını oku

Thread Safety ve Diziler: Swift ile Güvenli Çoklu İşlemler

Swift dilinde, birden çok iş parçasının aynı anda aynı veriyi değiştirmeye çalıştığı durumlar, yani data race’ler, sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu durumlar, özellikle diziler gibi thread-safe olmayan veri yapılarının kullanıldığı durumlarda ortaya çıkabilir. Bu yazımda, Swift dilinde thread safety problemlerini çözmek için kullanılan stratejilere odaklanıp bir örnek üzerinden bu stratejileri göstereceğim.

Devamını oku

Swift ile Property observers

Swift’te “Property observers” (özellik gözlemcileri), bir özelliğin değeri değiştiğinde gerçekleştirilmesi gereken ek işlevleri tanımlamak için kullanılır. Bu gözlemciler, bir özellik değeri değişmeden hemen önce veya hemen sonra tetiklenen işlevleri belirlemek için kullanılır. İki tür gözlemci bulunur: willSet ve didSet.

Devamını oku

Alamofire Nedir?

Alamofire, Swift dilinde HTTP işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan açık kaynak bir kütüphanedir. Bu kütüphane, ağ işlemleri için kullanımı kolay ve güçlü bir arayüz sağlar. Ayrıca, kod yazımını basitleştirir ve istekleri hızlandırmak için bir dizi performans iyileştirmesi sunar.

Devamını oku